BAŞKENT ÜNİVERSİTESİ
Yaratıcı Kültür Endüstrileri Araştırma ve Uygulama Merkezi

 

Türk Tarihi Temalı Oyun Geliştirme Projesi

Proje Başkent Üniversitesi ile Etimesgut Belediyesi arasında gerçekleştirilen ENMEK işbirliği protokolü kapsamında, Etimesgut Belediyesi Sürekli Eğitim Merkezi (etiSEM) işbirliği ile İLF300 Yaratıcı Kültür Endüstrileri ve Oyun Geliştirme dersi (tüm üniversiteye açık seçmeli, üç kredi/beş AKTS) içeriğine koşut olarak yürütmektedir. Proje 2021-22 Güz Dönemi boyunca sürmüş, katılım belgesi töreni ise dönem sonu sınavları sonrasında yapılmıştır.

Projede 2021 yılında açılan Etimesgut Belediyesi Türk Tarih Müzesi ve Parkı’ndaki tema eserler ve sergilerden esinlenerek özgün kutu oyunları geliştirilmesini hedeflenmektedir. Müzede kağan ve hatunlar, Türk devleti kurucuları, Selçuklu sultanları, Osmanlı padişahları, Kurtuluş Savaşı komutanları, büyük Türk düşünürlerini, Türk Cumhuriyetleri’ni temsil eden fikir adamlarını ve Cumhuriyet dönemi bilim insanı, şair, yazar ve sanatçılarını temsil eden heykeller ile birlikte pek çok destan ve tarihi anın kompozisyonları, dev panoramik resimler ve 4 farklı Atatürk heykeli yer almaktadır.

Projenin konusu Türk Tarihini zengin bir şekilde aktaran müzede sergilenen eserlerden esinlenerek oyun dramatik bileşenleri (karakterler, hikayeler, meydan okumalar, oyun dünyaları vb.) geliştirmek ve bunları tam işlevli kutu oyunlarına dönüştürmektir. Dönem boyunca  ihtiyaç analizi, oyun geliştirme ve oyun bileşenleri konularında teorik ve pratik bilgiler verilecektir. Katılımcı öğrenciler oyun fikri, mekaniği ve bileşenlerini içeren konsept dökümanı (dersi alanlar için ara sınav) ve oyun taslağı (dersi alanlar için final) hazırlayacaktır. Fikir geliştirme ve oyunların grafik tasarımı konularında destek verilmekte ve taslağı tamamlanan oyunların baskı masrafları (kutu, tabla, kart vb.) karşılanmaktadır. Ders içeriğinin detayları katalogda yer almaktadır.

Önceki benzer YAKEM projeleri

Yaş Almış Bireyler İçin Oyun Geliştirme Projesi

Etimesgut Belediyesi arasında gerçekleştirilen ENMEK işbirliği protokolü kapsamında “Yaş Almış Bireyler İçin Oyun” çalıştayında dört özgün kutu oyunu geliştirilmiştir. Eylül-Aralık 2019 tarihlerinde yürütülen proje sonucunda Etimesgut Belediye Başkan Yardımcısı Cemal Satılmış ve Başkent Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Kadir Varoğlu’nun katıldığı tören ile katılım belgeleri verilmiştir. Oyunlar kullanılmak üzere Etimesgut Belediyesi İlbilge Hatun Erinç Evi”ne teslim edilmiştir. Projeye katılan oyun geliştirme ekiplerinden biri ODTÜ Teknokent Animasyon Teknolojileri ve Oyun Geliştirme Kuluçka Merkezinde (ATOM) girişimci olarak yoluna devam etmektedir.

Engelsiz Oyun Projesi

Etimesgut Belediyesi arasında gerçekleştirilen ENMEK işbirliği protokolü kapsamında “engelsiz oyun” çalıştayında dört özgün kutu oyunu geliştirilmiştir. Şubat-Haziran 2019 tarihlerinde yürütülen proje sonucunda Etimesgut Belediye Başkanı Enver Demirel ve Başkent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Haberal’ın katılığı tören ile katılım belgeleri verilmiştir. Oyunlar kullanılmak üzere Etimesgut Belediyesi Sacettin Gürbüz Engelsiz Yaşam Merkezi’ne teslim edilmiştir.

Global Game Project III

Başkent Üniversitesi YAKEM koordinasyonunda İletişim Tasarımı, Grafik Tasarımı ile Çizgi Film ve Animasyon programlarından öğrencilerimizin katılımıyla, Coventry Üniversitesi, İngiltere ve ODTÜ TEKNOKENT Animasyon Teknolojileri ve Oyun Geliştirme Merkezi (ATOM) katkılarıyla Şubat-Mayıs 2019 tarihlerinde yürütülmüştür.

Global Game Project II

Başkent Üniversitesi YAKEM koordinasyonunda San Diego State University, ABD; Universitat Jaume I, İspanya; CETYS Universidad, Meksika lisans öğrencileri ile Başkent Üniversitesi öğrencilerinin karma takımları tarafından Ekim-Aralık 2018 tarihlerinde yürütülmüştür. Başkent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Haberal’ın katılığı tören ile katılım belgeleri verilmiştir.

Global Game Project I (Global Board Game Project)

Başkent Üniversitesi YAKEM koordinasyonunda San Diego State University, ABD; Abertay University, İngiltere lisans öğrencilerinin katılımıyla Ocak-Mart 2018 tarihlerinde yürütülmüştür. Dört adet özgün oyun prototipi tasarlanmış ve Başkent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Haberal’ın katılığı tören ile katılım belgeleri verilmiştir.